Zašto koža stari?
Starenje kože je rezultat dva različita i potpuno nezavisna procesa. Prvi je unutrašnje starenje kože, koje predstavlja hronološko starenje i utiče na kožu na isti način kao što utiče i na sve druge unutrašnje organe i strukture. Drugi je spoljašnje starenje, koje je uzrokovano spoljnim faktorima, uticajima okoline i načinom života.
Funkcija kože
Koža kao organ ima višestruke funkcije. Prvo, predstavlja biološku barijeru, učestvuje u regulisanju telesne temperature, prenosi osećaje i sprečava ulazak štetnih supstanci u telo. Jedna od najvažnijih uloga kože je zaštita od sunca i drugih štetnih elemenata.
Ćelije kože apsorbuju UVB zračenje tokom izlaganja kože, što je neophodno za sintezu vitamina D koji je važan za zdravlje kostiju i imunološku funkciju, povećava nivo serotonina, što doprinosi našem osećanju blagostanja i dobrog raspoloženja.
S druge strane, prekomerno izlaganje suncu, bilo da je kratkoročno ili dugoročno, može oštetiti kožu. Može izazvati opekotine, prerano starenje kože, hiperpigmentaciju i alergijske reakcije, na kraju može dovesti do raka kože.
Izlaganje kože sunčevim UV zracima može dovesti do značajnog oksidativnog oštećenja koje može rezultirati kliničkim i histopatološkim promenama, doprinoseći preranom starenju kože. Hiperpigmentirane lezije, poznate kao staračke pege, jedan su od vidljivih znakova inače nevidljivih promena na koži uzrokovanih fotostarenjem.
Većina oštećenja od sunca uzrokovana je UV zracima, pre svega UVA i UVB zracima. Koža poseduje prirodni antioksidativni sistem koji pomaže u zaštiti od reaktivnih metabolita kiseonika generisanih UV zracima. Međutim, ova antioksidativna zaštita nije uvek efikasna tokom izlaganja suncu. Antioksidansi uzeti oralno mogu pomoći u smanjenju štetnih efekata UV zračenja i ojačati fiziološki antioksidativni mehanizam kože.
Zaštita kože
Fotoprotektivna odeća - Odeća dizajnirana da pruži zaštitu od sunčevih zraka može efikasno smanjiti izlaganje kože štetnim UV zracima.
Topički proizvodi - Proizvodi koji se nanose na kožu i pružaju lokalnu zaštitu, ali zahtevaju redovno ponovno nanošenje. Ovi proizvodi mogu uključivati kreme, losione ili sprejeve sa zaštitnim faktorom.
Suplementacija - Oralna suplementacija može predstavljati obećavajući pristup zaštiti od oštećenja kože. Istraživanja u ovom području dovela su do razvoja suplemenata koji sadrže antioksidanse koji pomažu u borbi protiv oksidativnog stresa koji tokom vremena može dovesti do oštećenja ćelija.
S obzirom da je oksidativni stres glavni uzrok starenja kože, hranljive materije koje imaju snažna antioksidativna svojstva su posebno interesantne. To uključuje: karotenoide, flavonoide, biljne ekstrakte, masne kiseline. Ovi sastojci mogu pomoći u neutralizaciji slobodnih radikala i zaštiti ćelija od oksidativnog oštećenja, doprinoseći tako zdravlju i lepšem izgledu kože.
Većina UV zračenja se filtrira kroz zemljinu atmosferu, a deo kojem smo izloženi čini 95% UVA zraka. Ranija istraživanja su uglavnom bila usmereno na efekte UVB zraka, ali u poslednje vreme pažnja se sve više usmerava na UVA zračenje. UVA zraci imaju veće talasne dužine koje im omogućavaju da prodru dublje u kožu. UVB zraci se uglavnom apsorbuju u epidermisu, dok UVA zračenje utiče na dermis i pokazalo je kancerogeno dejstvo. UVB zraci mogu izazvati opekotine.
Kliničke promene koje se primećuju u fotostarenju, kao što su grublja i suva kože, bore, hiperpigmentacija (staračke pege), vazodilatacija i gubitak elastičnosti, uglavnom se pripisuju uticaju UVA zračenja. UVA zraci oštećuju kožu stimulišući formiranje reaktivnih oblika kiseonika nakon što se apsorbuju od strane riboflavina, porfirina i proteina koji sadrže hem. Reaktivni molekuli kiseonika mogu oštetiti važne biomolekule kao što su DNK, proteini i lipidi u različitim delovima kože, što dovodi do citotoksičnosti, mutacija i promena u signalnim putevima i ćelijama.
UVB zraci smanjuju efikasnost antioksidativnih enzima na nivou proteina, što dovodi do nakupljanja reaktivnih radikala kiseonika.
Budući da štetno dejstvo sunca na kožu uzrokuje oksidativni stres, odnosno stvaranje slobodnih radikala, jedan od načina za zaštitu kože je upotrebom suplemenata koji sadrže antioksidante. Ljudsko telo zavisi od antioksidanata koji pomažu u održavanju ravnoteže i popravci oštećenih ćelijskih struktura. Iako koža prirodno sadrži antioksidante, njihova količina postaje ograničena tokom izlaganja suncu.
Zaštita u obliku krema za sunčanje može biti ograničena jer se moraju redovno nanositi na kožu i postoji rizik od nedovoljnog nanošenja (nedovoljna količina ili frekvencija nanošenja) ili gubitka zbog znojenja. Suplementi mogu pomoći da se nadomeste ovi nedostaci tako što pripremaju kožu za izlaganje suncu i neutralizuju slobodne radikale.