Muškarci su uglavnom socijalizovani tako da budu snažni, nezavisni i emocionalno suzdržani, što može otežati izražavanje osećanja straha, stresa ili anksioznosti. Ovo može dovesti do ignorisanja simptoma i izbegavanja traženja pomoći.
Efikasno otkrivanje i lečenje anksioznosti kod muškaraca je od suštinskog značaja za poboljšanje mentalnog zdravlja. U Engleskoj, 2014. godine, svaka šesta odrasla osoba je imala neki mentalni problem: otprilike svaka peta žena i svaki osmi muškarac. Od 2000. do 2014. godine, stope mentalnih problema kod žena su se stalno povećavale, dok su kod muškaraca ostale uglavnom iste. Ipak, procenjeno je da tri puta više muškaraca umire zbog samoubistva u odnosu na žene.
Isto tako, muškarci su tri puta skloniji da postanu zavisni od alkohola i da koriste drogu. Oni čine i veliku većinu zatvorske populacije, gde postoje visoke stope mentalnih problema i povećane stope samopovređivanja.
Iz ovih razloga, važno je prepoznati i adekvatno tretirati anksioznost kod muškaraca, uzimajući u obzir specifične društvene i kulturne norme koje utiču na njihova iskustva i ponašanja. Anksioznost ne sme više da bude tabu tema.
Kako se boriti protiv anksioznosti?
Svi se u nekom trenutku osećamo stresirano ili anksiozno. Bilo da su u pitanju finansijske brige, problemi u vezi ili pritisak na poslu, anksioznost može doći u mnogim oblicima, sa simptomima kao što su stezanje u grudima, panični napadi, uporne negativne misli i nemir. Nažalost, zbog naših užurbanih života, anksioznost je jedan od najčešćih mentalnih problema. Iako anksioznost može biti iscrpljujuća i teška za prevazilaženje, pretvaranje da je sve u redu nije rešenje. Zapamtite - u redu je ne biti u redu.
Dobro bi bilo da se posavetujete sa psihoterapeutom kako biste pronašli najbolji pristup za vašu specifičnu situaciju. Ako osećate da je vaša anksioznost ozbiljna ili otežava vaš svakodnevni život, profesionalna pomoć je neophodna. Psihoterapija pomaže ljudima da prepoznaju i promene negativne obrasce mišljenja i ponašanja. Razumevanje onoga šta uzrokuje anksioznost i kako se ona manifestuje može pomoći u njenom upravljanju.
Tehnike poput meditacije, dubokog disanja, joge i progresivne mišićne relaksacije mogu pomoći u smanjivanju nivoa stresa i anksioznosti, kao i redovno vežbanje, zdrava ishrana i kvalitetan san.
Postoje i lekovi koji pomažu u kontrolisanju simptoma anksioznosti. Važno je razgovarati sa lekarom o prednostima i potencijalnim nuspojavama.
Studije su pokazale da suplementacija multivitaminsko-multimineralnom formulom takođe može umanjiti simptome depresije, anksioznosti i stresa.
Koji vitamini su dobri za anksioznost?
Ako živite sa anksioznošću, jedna od mera koju možete preduzeti je uključivanje suplemenata (kao što je Neubria Mood) i određenih vitamina u vašu ishranu. Evo najboljih vitamina za kontrolu anksioznosti:
B vitamini - Studija iz 2017. godine je otkrila da oni sa manjom količinom vitamina B12 u organizmu imaju veću šansu da iskuse depresiju ili anksioznost. Još jedna studija iz 2018. godine pokazala je da oni koji jedu hranu bogatu vitaminom B imaju niže nivoe stresa i anksioznosti.
Vitamin C - Studija iz 2018. godine je pokazala da vitamin C smanjuje nivo anksioznosti i povećava njegocu koncentraciju u plazmi u poređenju sa placebom. Citrusno voće, poput narandži i grejpfruta, odličan je izvor vitamina C.
Vitamin D - Istraživanja pokazuju vezu između anksioznosti, depresije i nedostatka vitamina D, zbog čega je važno unositi odgovarajuće dnevne doze. Mnogi dermatolozi preporučuju unos vitamina D iz hrane i suplemenata, umesto izlaganja suncu, zbog rizika koje sunčevi zraci mogu predstavljati za vašu kožu.
Neubria MOOD je veganski suplement koji pored pomenutih vitamina sadrži i druge mikronutrijente. Formulisan je tako da pomaže ljudima u održavanju emocionalne ravnoteže i uspostavljanju normalne psihološke funkcije. Shine Bright biljni kompleks obuhvata suve ekstrakte: kurkume, rodiole, korena ašvagande i cveta šafrana. Ove biljke pozitivno utiču na raspoloženje i opšte mentalno stanje.